Офіційна реєстрація волонтером чи приватним благодійником.

Офіційна реєстрація фізичної особи волонтером чи благодійником.

Офіційна реєстрація волонтером чи приватним благодійником.

ЯК ПРАВИЛЬНО НАДАВАТИ БЛАГОДІЙНУ ДОПОМОГУ ФІЗИЧНІЙ ОСОБІ?

Хоча багато людей надають волонтерську допомогу та фактично є приватними благодійниками, однак в більшості випадків така діяльність здійснюється без офіційної реєстрації. Це тягне з однієї сторони неможливість скористатися державними гарантіями захисту волонтера та його сім’ї на випадок каліцтва чи смерті благодійника, а з другої - несприятливі податкові наслідки, бо всі зібрані на «банку» чи картки пожертви є оподатковуваним доходом фізичної особи.

Законами «Про благодійну діяльність та благодійні організації», «Про волонтерську діяльність», Податковим кодексом України передбачено нескладні правила, дотримання яких позбавляє від указаних неприємностей.

У приватної особи є можливість без реєстрації благодійної організації офіційно здійснювати збір благодійних пожертв та використовувати їх для надання благодійної/гуманітарної допомоги цивільним особам, потерпілим від збройного нападу мосвіянтської держави.

Для цього потрібно:

  1. Відкрити спеціальні рахунки, призначені для здійснення благодійної діяльності, на своє ім’я в українському банку у ГРН та іноземних валютах (для пожертв з-за кордону);
  2. Отримати у банку довідку про відкриття/закриття фізичною особою – благодійником цих рахунків;
  3. Подати до податкового органу за місцем проживання заяву за формою № 1-РВ про включення / внесення змін до реєстру волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації;
  4. Отримати від податкового органу лист про включення до вказаного реєстру;
  5. Використовувати зібрані пожертви виключно на закупівлю та надання благодійної допомоги виключно на користь таких фізичних осіб:

6. Складати заявки від потерпілих та акти чи відомості прийому-передачі їм благодійної допомоги;

7. Укладати договори про надання благодійної допомоги та акти чи відомості прийому-передачі з потерпілими (якщо йде мова про істотні суми);

8. Укладати договори чи мати документи про купівлю майна/робіт/послуг з продавцями/ підрядниками про купівлю благодійної допомоги, а також видаткові накладні, акти чи відомості прийому-передачі придбаної благодійної допомоги.

Грошові суми, отримані на вказані спеціальні рахунки, та вартість майна, пожертвуваного вам благодійниками/донорами, використані вами для надання  благодійної допомоги вказаним особам, не включатимуться до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника ПДФО до 31 грудня включно року, наступного за роком, в якому буде припинено або скасовано воєнний стан в Україні, та/або завершено здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф (підпункт "Б" підпункту 165.1.54 пункту 165.1 ПКУ).

Благодійну допомогу можна надавати як безпосередньо вищезазначеним особам, так і через Міністерство оборони України, Головне управління Національної гвардії України, Службу безпеки України, Службу зовнішньої розвідки України, Адміністрацію Державної прикордонної служби України, Міністерство внутрішніх справ України, Національну поліцію України, Управління державної охорони України, Адміністрацію Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, через органи управління інших утворених відповідно до законів України військових формувань, їх з’єднання, військові частини, підрозділи, установи або організації, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету.

Головна умова – повне використання отриманих приватним благодійником/волонтером монетарних та майнових благодійних пожертв для надання благодійної допомоги на користь вказаних осіб та на відшкодування документально підтверджених витрат, пов’язаних із наданням благодійної допомоги.

Не дивлячись на відсутність у заяві за формою № 1-РВ про включення до реєстру волонтерів графи «фізичні особи, які мешкають (мешкали) на території населених пунктів, в яких проводяться (проводилися) бойові дії, та/або які вимушено покинули місце проживання у зв’язку з проведенням бойових дій у таких населених пунктах», волонтер має право надавати благодійну допомогу таким особам, позаяк це прямо передбачено Податковим кодексом України.

  • фізичних осіб, які мешкають (мешкали) на території населених пунктів, в яких проводяться (проводилися) бойові дії, та/або які вимушено покинули місце проживання у зв’язку з проведенням бойових дій у таких населених пунктах;
  • учасників бойових дій - військовослужбовців (резервістів, військовозобов’язаних) та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, добровольчих формувань територіальних громад, поліцейських та працівників Національної поліції України, у тому числі тих, які зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров’я, загинули, померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, які захищають (захищали) незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, беруть (брали) безпосередню участь у відсічі збройної агресії та забезпеченні національної безпеки, усуненні загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності у період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні, перебуваючи безпосередньо в районах здійснення зазначених заходів, або на користь членів сімей таких учасників бойових дій;
  • працівників підприємств, установ, організацій, сил цивільного захисту, які залучаються (залучалися) та беруть (брали) безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, перебуваючи безпосередньо в районах проведення бойових дій та у період здійснення бойових дій, у порядку, встановленому законодавством, або на користь членів їхніх сімей (п.п. "В" підпункту 165.1.54 Податкового кодексу).

Офіційний перелік населених пунктів та територій, в яких проводяться (проводилися) бойові дії, згідно постанови Кабінету Міністрів №1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих…» затверджено Наказом МПРТОТУ від 22.12.2022 №309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією». Див. також Закон «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».

ЮРИДИЧНІ ПОСЛУГИ ЩОДО ЗДІЙСНЕННЯ БЛАГОДІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
НАДІШЛІТЬ ЗАПИТ ОНЛАЙН

Статтею 1 Закону «Про благодійну діяльність та благодійні організації» визначено, що благодійна діяльність – добровільна особиста та/або майнова допомога для досягнення визначених цим Законом цілей, що не передбачає одержання благодійником прибутку, а також сплати будь-якої винагороди або компенсації благодійнику від імені або за дорученням бенефіціара.

Благодійником є дієздатна фізична особа або юридична особа приватного права, яка добровільно здійснює один чи декілька видів благодійної діяльності;

Суб’єктами благодійної діяльності є благодійні організації, а також інші благодійники та бенефіціари (п. 5 ч. 1 ст. 1, ст. 4 Закону № 5073).

За ст. 5 Закону благодійники спільно чи індивідуально можуть здійснювати благодійну діяльність на підставі добровільного вибору одного або кількох таких її видів:

безоплатна передача у власність бенефіціарів коштів, іншого майна, а також безоплатне відступлення бенефіціарам майнових прав;

безоплатна передача бенефіціарам права користування та інших речових прав на майно і майнові права;

безоплатна передача бенефіціарам доходів від майна і майнових прав;

безоплатне надання послуг та виконання робіт на користь бенефіціарів (волонтерська діяльність);

благодійна спільна діяльність та виконання інших контрактів (договорів) про благодійну діяльність;

публічний збір благодійних пожертв;

управління благодійними ендавментами;

виконання заповітів, заповідальних відказів і спадкових договорів для благодійної діяльності;

проведення благодійних аукціонів, негрошових лотерей, конкурсів та інших благодійних заходів, не заборонених законом.

Ст. 7 Закону ч. 4 особи, які здійснюють публічний збір благодійних пожертв від імені або на користь інших бенефіціарів (крім благодійних організацій), діють на підставі контракту (договору) про благодійну діяльність з таким бенефіціаром або одним із його законних представників. Контракт (договір) має визначати, зокрема, цілі, місце і строк збору коштів або іншого майна, порядок їх цільового використання, обліку та звітності, а також відповідальність особи, яка здійснює публічний збір благодійних пожертв, перед бенефіціаром і благодійниками у разі порушення контракту (договору) або порядку використання таких пожертв.

8. Публічний збір благодійних пожертв для забезпечення бойової, мобілізаційної готовності, боєздатності та функціонування Збройних Сил України здійснюється особами, зазначеними у частинах другій - п’ятій цієї статті, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

За Законом «Про волонтерську діяльність» волонтер може надавати волонтерську допомогу (безоплатну роботу та послуги) індивідуально в т.ч. для ЗСУ, але зобов’язаний повідомляти отримувачів про те, що він не співпрацює з організаціями та установами, що залучають до своєї діяльності волонтерів (ст. 7)

Волонтерська діяльність є формою благодійної діяльності (ст. 1).

Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва (ст. 1 Закону «Про гуманітарну допомогу»); донори (іноземні, вітчизняні) - юридичні та фізичні особи в Україні або за її межами, які добровільно надають гуманітарну допомогу отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за її межами.

Як зареєструватися волонтером чи приватним благодійником? Як правильно надавати благодійну допомогу фізичній особі? Збір благодійних пожертв фізичною особою без реєстрації благодійної організації.

Писаренко Олександр Олексійович, адвокат з судового супроводу бізнесових і податкових спорів, магістр бізнес адміністрування.

Тел. +38 (044) 270 60 46
Тел. +38 (050) 719 10 16
E-mail: info@fides.com.ua
Лист:  Viber  Telegram  WhatsApp

985
Ваша оцінка сторінки:
Середнє: 5 (1 голос)