Порядок укладення договору в письмовій та електронній формі.

Укладення договору в електронній формі, підпис договору КЕП.

Порядок укладення договору в письмовій та електронній формі.

ПІДПИСАННЯ УГОДИ ЧЕРЕЗ ІНФОРМАЦІЙНО-КОМУНІКАЦІЙНІ СЕРВІСИ ДОКУМЕНТООБІГУ.

За змістом статті 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони у належній формі досягли згоди щодо його предмета та усіх істотних умов.

Договори між юридичними особами повинні вчинятись в письмовій або електронній формі; правочин вважається вчиненим у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами) - особами, уповноваженими на це їх установчими документами (ст.ст. 205, 639 ЦК)  в одному або кількох документах (у т.ч. електронних, за допомогою електронного або іншого технічного засобу зв’язку), у листах, якими обмінялися сторони.

На відносини створення, відправлення, передавання, одержання, зберігання, оброблення, використання та знищення електронних документів поширюється Закон "Про електронні документи та електронний документообіг".

Статтею 5 цього Закону визначено, що електронним є такий документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов’язкові реквізити документа.

Склад та порядок розміщення обов’язкових реквізитів електронних документів визначається законодавством.

Електронний документ може бути створений, переданий, збережений і перетворений електронними засобами у візуальну форму.

Візуальною формою подання електронного документа є відображення даних, які він містить, електронними засобами або на папері у формі, придатній для приймання його змісту людиною.

За ст.ст. 6, 7 Закону для ідентифікації автора електронного документа може використовуватися електронний підпис.

Накладанням електронного підпису завершується створення електронного документа.

Оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов’язковими реквізитами, у тому числі з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону "Про електронний цифровий підпис".

Таким чином, незалежно від того чи документ викладений на папері чи в електронному документі, він повинен бути підписаний уповноваженою особою.

ПІДПИСАННЯ ДОГОВОРУ В ЕЛЕКТРОННОМУ ВИГЛЯДІ ЧЕРЕЗ ІНФОРМАЦІЙНО-КОМУНІКАЦІЙНИЙ СЕРВІС

Для укладення і підписання договору в електронному виді в Україні існує багато платних та безкоштовних сервісів електронного документообігу різних постачальників.

Такі сервіси забезпечують фіксацію й демонстрування змісту угоди, факту і часу її підписання конкретними особами, ідентифікацію цих осіб з наданням сертифікатів їх підписів. Після підпису документ може бути завантажений в форматі PDF на комп’ютер чи смартфон сторони разом з запрограмованою інформацією про підписи учасників угоди. Гіперпосилання на такий документ може бути надане підписантом третій особі. Як сторони угоди, так і треті особи чи суд, яким надано договір в форматі PDF чи за гіперлінком, можуть через сайт Центрального засвідчувального органу перевірити дійсність та належність цифрових підписів сторонам.

За абз. 2 ч. 2 ст. 639 ЦК якщо сторони домовилися укласти договір за допомогою інформаційно-комунікаційних систем, він вважається укладеним у письмовій формі.

Правові відносини у сфері електронної комерції під час вчинення електронних правочинів регулює Закон «Про електронну комерцію» (далі-Закон).

Закон застосовується лише в частині правочинів, вчинених в електронній формі, яка не суперечить спеціальному законодавству України, що регулює здійснення послуг із дистанційного обслуговування, надання платіжних послуг, страхування, зокрема законам України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги", "Про платіжні послуги", "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", "Про банки і банківську діяльність" та "Про страхування".

Порядок укладення електронного договору визначений ст. 11 Закону:

«Електронний договір укладається шляхом пропозиції його укласти (оферти) однією стороною та її прийняття (акцепту) другою стороною.

Електронний договір вважається укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти такий договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції в порядку, визначеному частиною шостою цієї статті.

Пропозиція укласти електронний договір (оферта) може бути зроблена шляхом надсилання комерційного електронного повідомлення, розміщення пропозиції (оферти) у мережі Інтернет або інших інформаційно-комунікаційних системах.

Пропозиція укласти електронний договір (оферта) може включати умови, що містяться в іншому електронному документі, шляхом перенаправлення (відсилання) до нього.

Особі, якій адресована пропозиція укласти електронний договір (оферта), має надаватися безперешкодний доступ до електронних документів, що включають умови договору, шляхом перенаправлення (відсилання) до них.

Включення до електронного договору умов, що містяться в іншому електронному документі, шляхом перенаправлення (відсилання) до такого документа, якщо сторони електронного договору мали змогу ознайомитися з ним, не може бути підставою для визнання правочину нікчемним.

6. Відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти електронний договір, про її прийняття (акцепт) може бути надана шляхом:

  • надсилання електронного повідомлення особі, яка зробила пропозицію укласти електронний договір, підписаного в порядку, передбаченому статтею 12 цього Закону;
  • заповнення формуляра заяви (форми) про прийняття такої пропозиції в електронній формі, що підписується в порядку, передбаченому статтею 12 цього Закону;
  • вчинення дій, що вважаються прийняттям пропозиції укласти електронний договір, якщо зміст таких дій чітко роз’яснено в інформаційній системі, в якій розміщено таку пропозицію, і ці роз’яснення логічно пов’язані з нею.

Якщо укладення електронного договору відбувається в інформаційно-комунікаційній системі суб’єкта електронної комерції, для прийняття пропозиції укласти такий договір особа має ідентифікуватися в такій системі та надати відповідь про прийняття пропозиції (акцепт) у порядку, визначеному частиною шостою цієї статті.

Такий документ оформляється у довільній формі та має містити істотні умови, передбачені законодавством для відповідного договору.

Інформаційна система суб’єкта електронної комерції, який пропонує укласти електронний договір, має передбачати технічну можливість особи, якій адресована така пропозиція, змінювати зміст наданої інформації до моменту прийняття пропозиції.

Місцем укладення електронного договору є місцезнаходження юридичної особи або місце фактичного проживання фізичної особи, яка є продавцем (виконавцем, постачальником) товарів, робіт, послуг.

ПОРЯДОК ПІДПИСАННЯ УГОДИ В ЕЛЕКТРОННІЙ ФОРМІ

Для укладення і підписання договорів у електронному виді існують сервіси електронного документообігу різних постачальників.

Електронний договір, укладений шляхом обміну електронними повідомленнями, підписаний у порядку, описаному нижче, вважається таким, що за правовими наслідками прирівнюється до договору, укладеного в письмовій формі.

Кожний примірник електронного документа з накладеним на нього підписом, є оригіналом такого документа.

За ст. 12 Закону електронний правочин має бути підписаний сторонами, моментом його підписання є використання:

  • цифрового підпису або кваліфікованого електронного підпису відповідно до Закону "Про електронний цифровий підпис", за умови використання засобу електронного цифрового підпису усіма сторонами електронного правочину;
  • електронного підпису одноразовим ідентифікатором (зокрема, у вигляді смс), визначеним цим Законом;
  • аналога власноручного підпису (факсимільного відтворення підпису за допомогою засобів механічного або іншого копіювання, іншого аналога власноручного підпису) за письмовою згодою сторін, у якій мають міститися зразки відповідних аналогів власноручних підписів.

Укладання договору в електронному вигляді через інформаційно-комунікаційну систему можливе лише за умови використання електронного підпису усіма сторонами цього правочину.

Так, у цивільній справі №757/40395/20-ц КЦС ВС зазначив, що сторони уклали договір в електронному вигляді із застосуванням електронного підпису.

Позичальниця через особистий кабінет на вебсайті відповідача подала заявку на отримання кредиту за умовами, які вважала зручними для себе, та підтвердила умови отримання кредиту шляхом натискання відповідної кнопки, після чого ТОВ «Еквіфін» надіслало позивачці за допомогою засобів зв’язку одноразовий ідентифікатор у вигляді смс-коду, який позивачка і використала для підтвердження підписання кредитного договору.

Без отримання смс-повідомлення, без здійснення входу на вебсайт товариства за допомогою логіна і пароля особистого кабінету кредитний договір між позивачкою та відповідачем не був би укладений, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, обґрунтовано вважав, що укладення кредитного договору у запропонованій формі відповідало внутрішній волі позивачки, цей правочин відповідно до Закону «Про електронну комерцію» вважається таким, що за правовими наслідками прирівнюється до договору, укладеного у письмовій формі.

Тому ВС не взяв до уваги аргументи касаційної скарги щодо відсутності доказів виникнення між сторонами зобов’язальних правовідносин.

ЕЛЕКТРОННІ ДОКУМЕНТИ ЯК ДОКАЗИ У СУДІ

За ст. 13 Закону електронні документи (повідомлення), пов’язані з електронним правочином, можуть бути подані як докази у судовому розгляді.

Докази, подані в електронній формі та/або у формі паперових копій електронних повідомлень, вважаються письмовими доказами згідно із ст. 64 Цивільного процесуального кодексу України, ст. 36 Господарського процесуального кодексу України та ст. 79 Кодексу адміністративного судочинства України.

Про подання електронних доказів та процесуальних документів до суду – в цій статті.

Договір може поширюватися на правовідносини сторін, які виникли до його укладення.

За ч. 3 ст. 631 ЦК сторони можуть встановити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення.

Принцип свободи договору за ст.ст. 6, 627 ЦК  полягає у наданні особам права на власний розсуд реалізувати можливість:

укласти договір;

визначити зміст договору на власний розсуд, враховуючи при цьому обмеження щодо окремих положень договору, встановлені законом.

У справі №910/1515/21 КГС ВС зазначив, що коли умови договору визначають для сторони зобов’язання, які не існували до дати набрання чинності рішенням суду про визнання договору укладеним, то укладення спірного договору є також неможливим, а умови щодо поширення дії договору на правовідносини сторін, які виникли до його укладення, можуть бути передбачені лише за волевиявленням сторін договору.

ЗАМОВЛЕННЯ КОНСУЛЬТАЦІЇ ЧИ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ
НАДІШЛІТЬ ЗАПИТ ОНЛАЙН

Предмет договору має відображати його головну суть й визначається у момент укладення, без нього не може виникати зобов’язання.

Правова природа договору визначається з огляду на його зміст (а не назву договору). З’ясовуючи зміст правовідносин сторін, потрібно виходити з умов договору, його буквального та логічного змісту, з намірів сторін саме того договору (див. постанову КГС ВС від 07.07.2022 №910/1801/21.

У справі №922/1246/21 КГС ВС зазначив, що не підписаний проект договору не можна вважати пропозицією укласти договір (офертою) в розумінні ст. 641 ЦК України, як наслідок договір вважається не укладеним. Мотиви -пропозиція укласти договір повинна містити істотні умови договору, а також виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов’язаною у разі її прийняття. Отже, електронний лист на електронну скриньку контрагенту в якому містився не підписаний проект договору, не можна вважати пропозицією укласти договір (офертою) в розумінні статті 641 ЦК України.

ВП ВС у постанові від 05.06.2018 р. №338/180/17 зазначила, що не можна вважати неукладеним договір після його повного чи часткового виконання сторонами. Якщо дії сторін свідчать про те, що договір фактично був укладений, суд має розглянути по суті питання щодо відповідності цього договору вимогам закону. Посилання відповідача щодо неукладення договору є безпідставним, якщо матеріалами справи підтверджуються факти відправлення відповідачем листів, підписання електронним цифровим підписом актів наданих послуг, часткова оплата за рахунками, що свідчить про укладення договору в спрощений спосіб та отримання відповідачем послуг за таким договором.

Писаренко Олександр Олексійович, адвокат з судового супроводу бізнесових і податкових спорів, магістр бізнес адміністрування.

Тел. +38 (044) 270 60 46
Тел. +38 (050) 719 10 16
E-mail: info@fides.com.ua
Лист:  Viber  Telegram  WhatsApp

4216
Ваша оцінка сторінки:
Голоси відсутні