Відсутність РРО при оплаті за товар з карткового рахунку покупця на IBAN-рахунок продавця.

Відсутність РРО при оплаті за товар з карткового рахунку покупця.

Відсутність РРО при оплаті за товар з карткового рахунку покупця на IBAN-рахунок продавця.

СУБ’ЄКТ ГОСПОДАРЮВАННЯ НЕ ЗОБОВ’ЯЗАНИЙ ПРОВОДИТИ ЧЕРЕЗ РРО ОПЛАТУ ЗА ТОВАР НА СВІЙ IBAN-РАХУНОК.

Законом «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» визначено, що розрахунковою операцією є:

  • приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів;
  • видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар;
  • у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару банком покупця або, у разі повернення товару, оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Місцем проведення розрахунків є місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари та зберігається отримана за реалізовані товари готівка, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.

За ст. 3 цього Закону суб’єкти господарювання (юридичні та фізичні особи, незалежно від системи оподаткування), які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів зобов’язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки через зареєстровані реєстратори розрахункових операцій.

Отже, суб’єкт господарювання зобов’язаний проводити розрахунки за проданий товар через РРО лише якщо відповідає одній з таких умов:

  • використовує готівку при продажу/поверненні товару;
  • приймає платіжну картку при продажу товару чи поверненні за нього оплати з оформленням квитанції POS-термінала.
  • приймає оплату із застосуванням електронних платіжних засобів з оформленням розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару банком покупця.

Суб’єкт, який не підпадає під жодну з указаних умов, не зобов’язаний проводити розрахунки за проданий товар через РРО.

Якщо СПД не приймає готівку і має можливість відмовитися від прийняття в покупців платіжних карток через POS-термінал, то перші дві умови для застосування РРО відсутні.

ОПЛАТА З ЗАСТОСУВАННЯМ ЕЛЕКТРОННОГО ПЛАТІЖНОГО ЗАСОБУ

До електронних платіжних засобів відносяться платіжні інструменти, які надають їх власникам можливість за допомогою платіжного пристрою отримати інформацію про належні їм кошти та ініціювати переказ необхідних сум (п. 1.14 Закону "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні").

Такими платіжними засобами є всі види банківських платіжних карток.

Різновидом прийняття оплати з застосуванням електронного платіжного засобу, який вимагає РРО, є прийняття продавцем оплати від покупця через банківські чи небанківські платіжні сервіси Liqpay, WayForPay, EasyPay. Такі платіжні сервіси призначені для спрощення проведення розрахунків з використанням платіжних карток (електронних платіжних засобів), і за своїм змістом є системами для надання послуг з еквайрінгу в дистанційному режимі.

Для застосування такої оплати продавець має укласти договір з обраним платіжним сервісом, а останній зараховує зняті з платіжних карток покупців суми на IBAN-рахунок продавця.

У разі доставки поштою або кур’єрською службою товару, придбаного на умовах передплати із застосуванням платіжних сервісів, суб’єкт господарювання повинен вкласти у поштове відправлення раніше роздрукований з використанням РРО розрахунковий документ на повну суму проведеної операції (див. постанову Верховного Суду від 16.04.2021 р. №520/7835/19).

Якщо СПД не приймає оплату від покупців через платіжні сервіси Liqpay, WayForPay, EasyPay і інші, то третя умова для застосування РРО відсутня.

БЕЗГОТІВКОВА ОПЛАТА ЗА ТОВАР - НЕ РОЗРАХУНКОВА ОПЕРАЦІЯ, НЕ ВИМАГАЄ РРО

Отримання безготівкових оплат за проданий товар безпосередньо від покупців (фізичних чи юридичних осіб) згідно наданого продавцем договору чи рахунку-фактури чи іншого документа й на IBAN-рахунок продавця, зазначений у таких документах, не є розрахунковою операцією в розумінні Закону про РРО і не вимагає проведення через РРО.

Якщо фізична чи юридична особа-покупець здійснює зі свого поточного рахунку оплату за проданий товар на IBAN-рахунок продавця, така оплата є безготівковою і тому не підпадає під РРО.

При цьому не має значення, чи здійснює покупець оплату при особистому поданні паперового платіжного доручення в свій банк чи через систему дистанційного обслуговування типу Приват24, Ощад24/7, Монобанк тощо.

За п.п. 1.4, 1.8 «Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті», затвердженої постановою Правління НБУ від 21.01.2004 р. №22, безготівковими є розрахунки з перерахування певної суми коштів з рахунків платників на рахунки отримувачів коштів; ці розрахунки проводяться банком на підставі розрахункових документів на паперових носіях чи в електронному вигляді; власником рахунку в банку є особа, яка відкриває рахунок у банку і має право розпоряджатися коштами на ньому; платники оформляють доручення про списання коштів з рахунків на відповідних бланках розрахункових документів, форма та порядок оформлення яких визначаються цією Інструкцією; платники - фізичні особи мають право оформляти доручення про списання коштів зі своїх рахунків у довільній формі, погодженій у договорі з банком; платник може давати доручення про списання коштів зі свого рахунку також у вигляді електронного розрахункового документа, якщо це передбачено договором між ним і банком.

Система дистанційного обслуговування - система типу «клієнт-банк», «інтернет-банк», «платіжний застосунок» та інша, яка на підставі дистанційних розпоряджень клієнта може виконувати функції надання інформаційних послуг згідно з переліком, що зазначений в договорі між банком та клієнтом, здійснення операцій за рахунком клієнта (гл. 10 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління НБУ від 21.01.2004 р. №22).

До безготівкових розрахунків належать перекази за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування, шляхом внесення покупцем готівки у касу банку або небанківської установи (лист НБУ від 28.09.2020 р. №57-0009/53844).

НБУ підтвердив, що оплата за товари через вказані системи дистанційного обслуговування шляхом переказу коштів з рахунку за розпорядженням клієнта є банківською операцією (лист НБУ від 30.12.20 р. №57-0009/80572, лист НБУ від 15.01.21 р. №57-0010/3184).

Таким чином, якщо ваш покупець зі свого поточного банківського рахунку здійснює безготівкову оплату на ваш IBAN-рахунок продавця, така оплата є безготівковою і не підпадає під РРО.

ІНДИВІДУАЛЬНІ ПОДАТКОВІ КОНСУЛЬТАЦІЇ ЩОДО РОЗРАХУНКІВ ЗА ТОВАР БЕЗ РРО

В індивідуальній податковій консультації від 14.06.21 р. №2381/ ІПК/99-00-07-05-01-06 зазначено «розрахунки, проведені за рахунком-фактурою, є аналогічними тим, що здійснені за допомогою відділень банківських установ (з розрахункового рахунку на розрахунковий рахунок чи/або онлайн-банкінгу) та не потребують застосування РРО, оскільки не мають ознак розрахункових операцій».

В індивідуальній податковій консультації від 19.01.2022 №42/ІПК/99-00-07-05-01-06У зазначено, що «в разі оплати покупцями продавцю за допомогою реквізитів розрахункового рахунку у форматі IBAN розрахунки є аналогічними тим, що здійснені за допомогою відділень банківських установ (з розрахункового рахунку на розрахунковий рахунок чи/або онлайн-банкінгу) та не потребують застосування РРО; такі розрахунки не мають ознак розрахункових операцій».

замовлення консультації чи юридичних послуг
НАДІШЛІТЬ ЗАПИТ ОНЛАЙН

За п. 1.4 «Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті», затвердженої постановою Правління НБУ від 21.01.2004 р. №22, зазначено «безготівковими є розрахунки з перерахування банками за дорученням підприємств і фізичних осіб коштів, унесених ними готівкою в касу банку, на рахунки отримувачів коштів».

Відтак, при оплаті за товар покупцем з внесенням готівки в касу банку для перерахування на IBAN-рахунок продавця, така оплата є безготівковою і не підпадає під РРО.

Щодо відсутності обов'язку розрахунків через РРО за послуги при оплаті на IBAN-рахунок через LICPAY, ПРИВАТ24 і т.п. читайте за цим посиланням.

Писаренко Олександр Олексійович, адвокат з судового супроводу бізнесових і податкових спорів, магістр бізнес адміністрування.

Тел. +38 (044) 270 60 46
Тел. +38 (050) 719 10 16
E-mail: info@fides.com.ua
Лист:  Viber  Telegram  WhatsApp

2871
Ваша оцінка сторінки:
Середнє: 5 (1 голос)